Pitanja
Ultarzvuk
Pregled
Laboratorija
 
 
Pitanja koja često postavljate:
 

Krvarenje u trudnoći

 

Vi ćete se svakako javiti u bolnicu, gdje će Vas ginekolog pregledati i preduzeti neophodne mjere. Niste naveli koliko ste prokrvarili, kakve je boje krv, imate li bolove po dnu stomaka (grčeve), da li je neobičnog mirisa, jeste li izbacili komadiće tkiva i teško je konkretno odgovoriti na Vaše pitanje, te ćemo Vam objasniti malo detaljnije – uopšteno.
U prvom trimestru krvarenje može nastati zbog prijetećeg pobačaja ili pobačaja, koji je u toku ili vanmaterične ili molarne trudnoće. Ako primijetite “smeđi iscjedak” to vam može biti znak izostalog pobačaja “missed ab.” 
Takođe, u vrijeme implantacije blastociste – šestog dana od začeća, dakle kad se oplođena jajna ćelija usađuje u zid materice (tzv. Hartmanov znak)  možete kratko prokrvariti, ali to je najčešće beznačajno, a Vi se jako uplašite. Nekada se dogodi da prokrvarite u vrijeme kada ste trebali dobiti menstruaciju – to se pripisuje hormonskim promjenama i spontano se zaustavi, a krvarenje je kod nekih oskudnije, a kod nekih trudnica obilnije. 
“Krvarenje u tragu”, dakle umjereni tragovi krvi, koji nisu praćeni drugim simptomima ne zahtijevaju hitne mjere; ako se jave tokom noći, možete sačekati jutro da se javite ginekologu.
Svaka druga vrsta krvarenja zahtijeva da hitno odete u bolnicu jer to može biti znak manje uobičajenih ali ozbiljnijih uzroka krvarenja u ranoj trudnoći kao što su:

Prijeteći pobačaj (lat. Ab. imminens) je najranija faza spontanog prekidanja trudnoće, onaj gdje obično postoji oskudno krvarenje koje se pojačava i praćeno je povremenim grčevima u donjem stomaku. Ukoliko se odstrane uzroci koji su doveli do ovog krvarenja trudnoća se uspješno iznese. U ovoj fazi morate mirovati i potrebno je sprovesti hormonsko supstituciono liječenje, o čemu će Vaš ginekolog voditi računa. 
Ukoliko se ovaj pobačaj nastavi dolazi u fazu početnog pobačaja (lat. Ab. incipiens). Ovdje je ovulum često još intaktan, ali je znatnije ugrožen. Krvarenje je slabije ili jače i šanse za spasavanje trudnoće ovdje su veoma male.
Inkompletni pobačaj ( lat. Ab. incompletus) je onaj pobačaj, kod koga su izvijesni dijelovi ovuluma izbačeni iz materice, a drugi su se još zadržali u njoj.
Najčešće osjećate napetost i bolove u donjem dijelu trbuha i krvarenje je najčešće obilno. U ovoj situaciji je neophodno što prije uraditi kiretažu i preduzeti druge neophodne mjere, o čemu će Vaš ginekolog povesti računa.
Pobačaj u toku (Ab. in tractu) je onaj, gdje dolazi do izbacivanja embrionskog tkiva.
Kod kompletnog pobačaja (lat. Ab. completus),  materica je  izbacila ovulum u cijelosti.
Sekret braonkaste boje može biti nagovještaj izostalog pobačaja (missed ab.).
Nekada imamo situaciju da se oplođena jajna ćelija nastavi  razvijati, a gestacijski miješak je prazan i to se zove ( lat. blighted ovum).

  Sluzokoža ili šupljina materice je jedino pravo mjesto, gdje treba da se usadi oplođena jajna ćelija i razvija trudnoća. Dešava se, međutim, ponekad, da se oplođena jajna ćelija zadrži na svom putu, pa se umjesto u sluzokožu materice usadi u jajovod, trbušnu duplju, cervix ili na samu površinu jajnika. U tom slučaju nastaje vanmaterična trudnoća. U stvari, umjesto vanmaterična je pravilnije reći ektopična trudnoća, jer trudnoća može da se razvija i u samoj materici, kao što je slučaj kada se ovulum nalazi u intramuralnom dijelu jajovoda, a da je ipak u pitanju ektopičan graviditet.
Uzroci mogu biti različiti, a ponekad i njeno nastajanje ne može da se objasni. Smatra se da uzroci mogu da potiču i od majke i od same jajne ćelijc.
Završava se operativnim putem, najčešće laparoskopski.
Tretira se i konzervativno, tj. medikamentozno u određenim indikacijama - ali to će odlučiti Vaš ginekolog kada prepozna vanmateričnu trudnoću .

  • Molarna trudnoća

 Grozdasta mola (molla hydatidosa) je poremećena trudnoća, koju karakteriše degeneracija čupica i njihovo pretvaranje u mjehuriće, poređane u obliku grozda i ispunjene bistrom tečnošću. Molarna trudnoća može biti totalna i parcijalna. Kod parcijalne mole je razvoj začetka moguć. Totalna grozdasta mola relativno je rijetko oboljenje i predstavlja degeneraciju čitavog trofoblasta, tako da hidropične vezikule ispunjavaju cijelu šupljinu materice.
Mola predstavlja opasnost za majku zbog obilnog krvarenja, moguće sepse, razvoja gestoza, metastaza u udaljenje organe i razvoja horiokarcinoma. Svaku molu treba što prije evakuisati i treba voditi računa, jer je kiretaža kod mole najopasnija kiretaža, zbog povećane opasnosti od perforacije materice, jer je stijenka materice meka i istanjena, kao i zbog iskrvarenja iz otvorenih krvnih žila prerastegnute stijenke. Tkivo trofoblasta, ukoliko nije maligno promijenjeno,  rijetko preživi 150 dana.
Nakon evakuacije mole, žene se moraju kontrolisati u narednih  godinu dana pregledajući se klinički, ultrazvučno, RTG snimkama pluća i serijskim određivanjem beta Hcg-a sedmično do negativizacije nalaza, a zatim svake dvije nedelje tokom tri  mjeseca, zatim mjesečno tokom sljedeća tri mjeseca i potom svaka dva mjeseca tokom sljedećih šest mjeseci i na kraju svaka tri mjeseca tokom godine dana.

Krvarenje u drugom i trećem trimestru      
Oskudno krvarenje u drugom i trećem trimestru često je posljedica traume sve osjetljivijeg grlića prilikom ginekoloških pregleda ili seksualnog odnosa, ili se uzrok definitivno ne zna. Dešava se, međutim, da krvarenje bude znak da je potrebna hitna ljekarska intervencija. Neophodno je da se odmah javite ginekologu. Ultrazvučnim pregledom obično je moguće utvrditi da li problem postoji ili ne.
Uzroci ozbiljnog krvarenja u drugom i trećem trimestru su:

Najčešće se javlja spontano nakon naprezanja, kašljanja, seksualnih odnosa. Krvarenje je svijetlocrvene boje i bezbolno. Može biti oskudno ili obilno, obično prestaje pa se ponovo javlja u kasnijem periodu trudnoće. Današnje savremeno vođenje trudnoće, uz redovne ultrazvučne kontrole, gdje ginekolozi ženama objasne ozbiljnost situacije i daju im neophodna uputstva, omogućavaju da se ove visokorizične trudnoće iznesu uspješno i da se završe korektno, kako  u interesu majke, tako i u interesu ploda.

Svako odlubljivanje placente prije rođenja ploda naziva se prijevremeno i može biti praćeno velikim opasnostima i po plod i po porodilju. Etiologija nije u potpunosti objašnjena, dakle ne zna se tačno zašto nastaje, ali je zapaženo da se nadovezuje na izvjesna oboljenja i stanja trudnice. Obično se javlja kod trudnica koje boluju od hipertenzije, kasne graviditetne toksikoze, srčanih oboljenja i hroničnog nefritisa (upala bubrega koja dugo traje). Krvarenje može biti oskudno poput lakšeg menstrualnog krvarenja kao i obilnije u zavisnosti od stepena odlubljenosti. Krv je tamno crvene boje.  Mogu biti izbačeni i ugrušci. Jačina prijetećih grčeva i bola i osjetljivosti stomaka takođe zavisi od stepena odlubljenosti. Kad je stepen odlubljenosti veliki mogu se javiti znaci šoka kao posljedica gubitka krvi.

Kada je pobačaj prijeteći krvarenje u početku može biti ružičaste ili braonkaste boje. Kada je krvarenje obilno i praćeno bolom, to može značiti da će pobačaj neposredno potom nastupiti.

Smatra se da je porođaj prijevremen kada otpočne u periodu poslije 20. nedjelje ali prije 37. nedjelje gestacije. Sluzavo krvarenje praćeno kontrakcijama može biti znak prijevremenog porođaja.
Poslije 20. nedjelje, kada fetus može biti u stanju da živi izvan materice, makar to bilo uz veliku pomoć osoblja na neonatološkom odjeljenju i savremene medicinske opreme, smatra se da je u pitanju prijevremeni porođaj.

Krvarenje koje opisujete nakon seksualnih odnosa, a bude praćeno kontakcijama ili ne, nastalo usljed traume grlića materice, ili ona krvarenja koja se dese spontano, najčeće nestanu kako su i nastupila, a uz Vaše mirovanje i apstinenciju.
Takođe, i sami početak porođaja u terminu  može se manifestovati krvarenjem.